Czy ten problem dotyczy również Ciebie? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.
Szczypanie lub pieczenie języka jest dolegliwością powodowaną przez różnego typu przyczyny. Przeważnie powód jest banalnie prosty – wystarczy zjeść lub wypić coś gorącego, by wystąpiło pieczenie języka i to nie powinno budzić żadnych w nas niepokoju. Jednak gdy nie ma wyraźnego powodu do tego, by język parzył, może to być objaw pieczenia jamy ustnej lub innych czynników, które przyczyniają się do tego, w tym na przykład możemy mieć problemy ogólnoustrojowe.
Piekący język – możliwe przyczyny
Jeśli zmagasz się z pieczeniem w ustach, a nie jest to spowodowane spożyciem czegoś gorącego, to trzeba poszukać przyczyny tej dokuczającej dolegliwości. Możliwości jest całkiem sporo, więc musisz dobrze się zastanowić, czy to nie ma związku z chorobą lub stanem organizmu, którego w gruncie rzeczy jesteś świadoma. Jeśli jednak nie potrafisz określić przyczyny dolegliwości, to będziesz musiała poszukać rozwiązania gdzie indziej. Może dopiero wizyta u lekarza i wspólne przeanalizowanie problemu sprawi, że znajdziecie przyczynę. Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że wspomniany wyżej zespół pieczenia jamy ustnej może występować w dwojaki sposób: pierwotny i wtórny. Z pierwszą postacią zespołu pieczenia jamy ustnej mamy do czynienia, gdy nie występuje żaden czynnik miejscowy lub ogólnoustrojowy, który wywołuje pieczenie języka oraz podniebienia. Postać wtórna dotyczy przypadków, gdy przypadłość spowodowana jest konkretnym stanem lub chorobą. Co więc może doprowadzić do pieczenia ust? Oto lista prawdopodobnych sprawców:
- suchość ust – pieczenie i ból języka może pojawić się przez suchość ust, do której dochodzi często wskutek przyjmowania jakiegoś leku lub choroby,
- liszaj płaski występujący w jamie ustnej,
- pleśniawka – infekcja występują w jamie ustnej, spowodowana przez drożdżaki,
- sztuczna szczęka,
- język geograficzny – mamy z nim styczność, wtedy gdy na języku tworzą się plamy o innym zabarwieniu. Tego typu plamy mają tendencję do znikania, ale mogą znów wystąpić na przykład w innym obszarze języka.
- uszkodzenie nerwów,
- niedobór witamin i minerałów – przede wszystkim dotyczy to niedoboru witamin z grupy B, a w szczególności B12, jak również kwasu foliowego, cynku oraz żelaza,
- zły stan psychiczny – pieczenie języka mogą powodować depresja, nerwica, silne przeżycia, lęki oraz obawy,
- cukrzyca,
- choroba refluksowa,
- alergia – reakcje alergiczne na spożycie niektórych pokarmów również może objawiać się piekącym oraz bolącym językiem,
- niedoczynność tarczycy oraz różnego typu zaburzenia układu endokrynnego,
- przyjmowanie leków –
- zaburzenia hormonalne – pieczenie języka może wskazywać także przebytą menopauzę, a dokładniej mówiąc, spowodowane jest to spadkiem poziomu estrogenów, co czasami skutkuje spadkiem wrażliwości kubków smakowych,
- przyjmowanie leków – w szczególności, gdy przyjmowane są leki na nadciśnienie oraz antydepresanty,
- drażnienie języka – jeśli będziemy drażnić język, to możemy spowodować jego ból z bocznej strony albo pieczenie czubka języka. Najlepszym sposobem na to, by objawy ustąpiły, jest wyeliminowanie czynnika powodującego drażnienie.
- zgrzytanie zębami,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej – z pieczeniem i bólem języka możemy mieć także do czynienia wskutek zbyt mocnego szorowania zębów szczoteczką oraz wtedy, gdy za często będziemy używać płynu do płukania jamy ustnej.
Podrażniony język – co możemy zrobić?
Niestety bardzo często ustalenie przyczyny zespołu pieczenia jamy ustnej bywa problematyczne. Ze strony lekarza na pewno możemy liczyć na fachową pomoc, udzieli nam szczegółowych porad i zaleci środki, które pomogą złagodzić dokuczliwe szczypanie języka. Czy istnieją jakieś sprawdzone i polecane domowe sposoby na uciążliwe pieczenie? Na pewno pomocne będą środki kojące i możesz wypróbować je w praktyce. Na początku należy usunąć z powierzchni języka wszelkie nieczystości, a także upewnić się, że w jamie ustnej nie zostały żadne ciała obce. Następnie przygotuj kawałek czystego materiału, zamocz go w chłodnej wodzie i przyłóż do szczypiącego języka. Świetnie sprawdzą się także kostki lodu, wystarczy, że będziesz je ssał. Możesz także robić płukanki jamy ustnej z chłodnej lub słonej wody. Wyżej wymienione sposoby powinny Ci przynieść znaczną ulgę. Poza tym, pamiętaj, by unikać zbyt ciepłych, a w szczególności gorących napojów oraz pokarmów, gdyż mogłoby to spowodować nasilenie pieczenia podniebienia oraz języka. Co więcej, jeśli ból języka jest bardzo dokuczliwy, możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe. Ulgę przyniesie Ci na przykład ibuprofen oraz paracetamol. Chciałbyś poznać jeszcze inny sposób, który również może okazać się pomocny? Potrzebować będziesz kilka ziarenek cukru. Wykorzystaj je do posypania bolącego miejsca.
Uwaga! Tak jak już wspomnieliśmy, dolegliwości w obrębie jamy ustnej wcale nie muszą dotyczyć poważnych schorzeń, więc nie musicie od razu panikować. Jeśli jednak wraz z uczuciem poparzonego języka zauważycie silne zaczerwienienie, puchnięcie, wyciek ropny lub towarzyszy temu gorączka, nie wolno lekceważyć sprawy i jak najszybciej poszukać pomocy medycznej!
Nie tylko język potrafi rozróżnić smaki!
Wielu z nas język uważa za narząd, na którym rozmieszczone są kubki smakowe. Owszem, zawiera ich największą ilość. W naszej jamie ustnej znajduje się ponad 10000 kubków smakowych, z czego 8000 jest na języku. Pozostałe 2000 rozlokowane są między innymi po wewnętrznych stronach policzków, na podniebieniu, na ustach oraz pod językiem.